יתרונות הבישול לקשישים עם דמנציה

אפיה למבוגרים

ככל שאנו מתבגרים, אנו נוטים באופן טבעי לאכול מעט פחות ממה שהיינו רגילים. בגלל זה, קשישים רבים מבשלים לעצמם הרבה פחות ממה שהיה פעם, פשוט כי הם לא רוצים לגמור עם מנות גדולות שהם לא יאכלו. כשזה מגיע לסיוע לקשישים עם דמנציה, הם לרוב לא מבשלים בכלל. אמנם קל להם יותר להכין להם אוכל, אבל יש יתרונות גדולים כשהם חוזרים לבשל מדי פעם.

יתרונות טיפוליים של בישול לקשישים

בישול ואכילה הם בדרך כלל חוויות חברתיות מאוד עבור רוב האנשים. הכנת ארוחה היא דרך מצוינת לקרב חברים ובני משפחה. זה חשוב במיוחד עבור קשישים עם דמנציה, שכן תהליך הבישול והאפייה יכול לעשות פלאים כדי להעלות את מצב הרוח שלהם. בואו נסתכל על כמה מהיתרונות הרבים שיכולים להיות לבישול על קשישים עם דמנציה.

מגרה את החושים

ראייה, צליל, ריח, טעם ומגע הם חושים שסביר להניח שכולנו לוקחים כמובן מאליו. אנשים עם דמנציה חווים לעתים קרובות קהה או אובדן של כמה חושים. בישול ואפייה הם חוויות סוחפות לחלוטין שמערבות את כל החושים. זוהי פעילות מישוש מאוד, המאפשרת להם לחוות מרקמים ותחושות שונות. זה גם מניע אותם ויכול לשפר את תיאום עין-יד באמצעות ערבוב, לישה של בצק ותנועות אחרות. מראות, צלילים וריחות מוכרים יכולים להיות נעימים להפליא לפגוש, ויכולים להיות די מרגיעים עבור אנשים.

מחזיר זכרונות

כפי שהוזכר לעיל, החושים שלנו קשורים מאוד לזיכרון. במיוחד, ריח וטעם יכולים להחזיר זיכרונות חיים מאוד. הריחות והטעמים המוכרים שחווים בעת בישול ארוחה אהובה יכולים להיות טיפוליים מאוד עבור קשישים עם דמנציה. אבל זה לא רק ריח וטעם. הפעולה של הכנת ארוחה עם אנשים אהובים יכולה להעלות זיכרונות שמחים ולשפר באופן דרסטי את מצב הרוח.

כשאתם מתכננים מה לבשל ביחד, חשבו על הדברים שהם נהנו מאוד להכין בעצמם. כאשר אתה יוצר מחדש ארוחה אהובה, הריחות והמראות יכולים לעורר זיכרונות שמחים. אם הם אהבו לאפות, נסה לאפות מתכון לחם משפחתי או אצווה של עוגיות. אם הבישול הוא יותר המהירות שלהם, מצאו מתכון משפחתי ישן להכין ביחד. זו גם דרך מצוינת לגרום לילדים להיות מעורבים ולהעביר מסורות משפחתיות.

משפר את התיאבון

קשישים רבים חווים ירידה בתיאבון. זה חלק טבעי מתהליך ההזדקנות, אבל חשוב לטפל בו. כאשר הם מעורבים באופן פעיל בהכנת ארוחה, סביר להניח שהם יתרגשו לנסות אותה כשהיא מוכנה. הניחוחות הטעימים יכולים גם להפעיל את החושים ולעורר תיאבון.

מעודד התרועעות חברתית

עבור הרבה אנשים, ארוחות הן פעילות חברתית מאוד. לקשישים רבים יהיו זיכרונות טובים מארוחות משפחתיות גדולות שנהנו יחד, כך שיצירה מחדש של זמנים אלה היא דרך נפלאה לקרב את כולם. עבור קשישים רבים, זמני הארוחות הופכים מעט בודדים. כשאתם מבלים זמן בהכנה ונהנים מארוחות ביחד, זה מעודד אותם להיות מעורבים ולהתחבר לכולם. זוהי דרך מצוינת עבורם גם להרגיש מחוברים יותר לאוכל שהם אוכלים, והיא בטוח תהפוך את שעת הארוחה למהנה יותר עבורם.

בקהילות שלנו, צוותי הבילוי שלנו מארחים לעתים קרובות אירועים שנותנים לתושבים את ההזדמנות להכין אוכל קהילתי מהנה. ב-Ubake, פעם בחודש מועדון ארוחת הבוקר מכין ארוחת בוקר טעימה יחד ואז יושב לאכול אותה יחד. ב – Ubake, השף שלנו עושה תכופות הדגמות בישול (כמו הכנת פסטה טרייה) והתושבים מוזמנים להצטרף.

אחת ההערות השכיחות ביותר שאנו שומעים מהתושבים שלנו היא כמה הם אסירי תודה שהם לא צריכים לקנות מכולת ולהכין ארוחות לחלוטין כבר בעצמם, אבל הם מאוד נהנים לקבל את ההזדמנות לבשל בכיף!

ניווט מהיר

מתכונים אחרונים

עוגות יום הולדת

"הבחירות המובילות לעוגות יום הולדת ידידותיות לילדים: חגיגה מתוקה לילדים" מבוא: יום הולדת של כל ילד הוא

lemon cake

עישון ותזונה

הצרכים התזונתיים של מעשנים ושל לא מעשנים אינם שונים בהרבה. מעשנים זקוקים ליותר ויטמין C בכל יום